sobota, 4 czerwca 2011

Zupa szparagowa gotowana pod okiem braci Kuroń

Się bywa tu i tam. Się było na szkoleniu. Się uczestniczyło w kursie gotowania:) Wynikiem czego była zupa szparagowa i polędwiczki z oscypkiem. Niestety polędwiczki zostały szybciej zjedzone niż dało się zrobić zdjęcie... Były tak smaczne, że oczywiście je powtórzymy a przepis dla potomnych wrzucimy na blog. Na razie zupa na wypasie.

Zupa krem ze szparagów

Składniki:
6 porcji

2 łyżki masła
1 cebula
2 ząbki czosnku
1 kieliszek dobrego białego pół wytrawnego wina
0k. 1 1/2 l wywaru lub wody
3 pęczki białych szparagów (ok. 1kg)
1/2 szklanki śmietany kremówki (im tłustsza tym lepiej)
gałka muszkatołowa, sól, pieprz


uprażone migdały
kawałki wędzonego łososia
główki szparagowe
koperek



Masło roztopić i zeszklić drobno pokrojoną cebulę. Dodać pokrojony czosnek. Wrzucić obrane i pokrojone szparagi (zdrewniałe końcówki oczywiście odłamać). Dodać wywar, wino i dusić. Kilka główek szparagowych po ugotowaniu wyciągnąć na talerz (główki są delikatniejsze i gotują się szybciej)- będą służyły do ozdoby. Gdy pozostałe szparagi staną się miękkie należy je zmiksować. Niestety jeśli chodzi o szparagi to miksowanie nie wystarczy, należy jeszcze je przecisnąć przez sitko. My wlaliśmy zupę na sitko i blendowaliśmy aż cała przeleciała, dzięki temu zupa nie ma włókien i jest aksamitna.

Na koniec dodać śmietanę, jeśli jest to śmietana 30% to nie trzeba jej już hartować, w innym przypadku lepiej ją zabezpieczyć przed zważeniem. Do szparagów idealnie pasuje gałka muszkatołowa, należy jednak uważać aby nie zdominować smaku szparagów. Dosolić i dopieprzyć do smaku. Podawać przyozdobioną kawałkami łososia, prażonymi migdałami i główkami szparagów, całość posypać koperkiem.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękujemy za wizytę na blogu.